تبلیغات
مباحث احكام و اعتقادات - یا علی مدد
مباحث احكام و اعتقادات
خداوندا این مطالب اعتقادات من است پس، اى مهربانترین مهربانان من به تو سپردم یقین و اعتقاد خود و استقامت در دینم راو تو بهترین امانتدارانى كه به ما دستور امانت دارى داده اى پس آن امانت را هنگام مرگم به من بازگردان . .

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

پخش زنده از كربلا

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

یا علی مدد

مردم به سه گروه مى شوند

بسم الله الرحمن الرحیم

اذا وقعت الواقعه لیس لوقعتها كاذبه خافضه رافعه اذا رجت الارض رجا و بست الجبال بسا فكانت هباء منبثا و كنتم ازواجا ثلاثه فاصحب المیمنه ما اصحاب المیمنه و اصحاب المشمئه ما اصحاب المشئمه و السابقون السابقون .

واقعه : 1 - 10.

به نام خداى بخشاینده مهربان . چون قیامت واقع شود، كه در واقع شدنش ‍ هیچ دروغ نیست ، گروهى را خواركننده است و گروهى را برافرازنده . آن گاه كه زمین به سختى بلرزد و كوهها به تمامى متلاشى شوند و چون غبارى پراكنده گردند، شما سه گروه باشید: یكى ، اهل سعادت ، اهل سعادت چه حال دارند؟ دیگر، اهل شقاوت ، اهل شقاوت چه حال دارند؟ سه دیگر، آنها كه سبقت جسته و اكنون پیش افتاده اند.ابن عباس مى گوید از سلمان فارسى شنیدم كه مى گفت : ((زمانى كه رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم) در بستر بیمارى و مرگ بود، بر آن حضرت وارد شدم و در مقابل آن حضرت نشستم . فاطمه زهراء هم داخل شدند؛ و همین كه چشمشان به وضع و حال پدر افتاد، اشك از دیدگانشان بر روى گونه هایشان جارى شد. پیامبر كه متوجه گریه كردن ایشان شده بودند فرمودند: دخترم براى چه گریه مى كنى ؟ حضرت فاطمه عرض ‍ كردند: چگونه نگریم ، در حالى كه حال و وضع شما را مى بینم ؟ اى رسول خدا، بعد از شما چه كسى براى ماست ؟ پیامبر به ایشان فرمودند: خدا براى شماست . بر او توكل كن و صبر و استقامت پیشه كن ، آن گونه كه پدرانت ، انبیاى الهى ، و مادرانت ، همسران آنان صبر كردند. اى فاطمه ، مگر نمى دانى كه خداوند تبارك و تعالى پدرت را برگزید. پس او را پیامبر قرار داد و به عنوان رسول خودش برانگیخت . سپس على را برگزید و او را به تزویج تو در آورد و وصى پیامبرش قرار داد. پس او، بعد از پدرت ، بزرگ ترین حق را بر گردن مردم دارد. او از جهت اسلام پیش گام ترین و از جهت بزرگى عزیزترین و از جهت اخلاق زیباترین است . در راه خدا و در راه من ، شدیدترین غضب را دارد؛ و از جهت روحى ، شجاع ترین مردم است ؛ و استوارى و دلاورى او ممتاز و از جهت عطا سخى ترین مردم است . سلمان در ادامه مى گوید: با شنیدن این سخنان پیامبر، فاطمه به شدت شاد و مسرور شد. پس پیامبر به او فرمودند: اى دخترم ، آیا خوشحال شدى ؟ عرض كردند: بله ، یا رسول الله . شما مرا هم خوشحال كردید و هم محزون . حضرت فرمودند: كارهاى دنیا همه همین گونه است : خوشحالى و اندوهش با هم است . آیا مى خواهى درباره همسرت خبر بیشترى بازگو كنم ؟ عرض كردند: بله ، یا رسول الله . حضرت فرمودند: همانا على اولین مؤ من به خدا و پسر عم رسول خدا و برادر پیامبر و جانشین رسول خدا و همسر دختر پیامبر است . و فرزندانش نوه هاى رسول خدایند؛ و عمویش ، سید الشهداء، عموى رسول خدا و برادرش جعفر، پروازكننده در بهشت ، پسر عم رسول الله است ؛ و مهدى ، كه عیسى پشت سرش نماز مى خواند، از اوست . پس اینها ویژگیها و امتیازاتى است كه به احدى قبل از او و یا بعد از او نداده اند و نخواهند داد. اى دخترم ، آیا تو را خوشحال كردم ؟ فاطمه عرض كردند: بله ، یا رسول الله ، حضرت فرمودند: آیا مى خواهى خبر بیشترى درباره همسرت بدهم ؟ عرض كردند: بله . حضرت فرمودند: خداوند تبارك و تعالى مردم را بر دو قسم آفرید. پس من و همسرت را در قسم دوم آن قرار داد كه فرمود: فاصحاب المیمنه ما اصحاب المیمنه . پس ‍ آن دو قسم را سه قسم كرد. پس من و همسرت را در قسم سوم آن قرار داد؛ و آن سخن خداست كه فرمود: والسابقون السابقون اولئك المقربون فى جنات النعیم .(1)

1- تفسیر فرات الكوفى ، ص 464 و 465.

موفق باشید

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : ( نینوا )

حدیث روز

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان