تبلیغات
مباحث احكام و اعتقادات - اضطرار در قرآن
مباحث احكام و اعتقادات
خداوندا این مطالب اعتقادات من است پس، اى مهربانترین مهربانان من به تو سپردم یقین و اعتقاد خود و استقامت در دینم راو تو بهترین امانتدارانى كه به ما دستور امانت دارى داده اى پس آن امانت را هنگام مرگم به من بازگردان . .

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

پخش زنده از كربلا

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اضطرار در قرآن

شرایط اضطرار  در قرآن

بسم الله الرحمن الرحیم

 

قُلْ لا أَجِدُ فی‏ ما أُوحِیَ إِلَیَّ مُحَرَّماً عَلى‏ طاعِمٍ یَطْعَمُهُ إِلاَّ أَنْ یَكُونَ مَیْتَةً أَوْ دَماً مَسْفُوحاً أَوْ لَحْمَ خِنزیرٍ فَإِنَّهُ رِجْسٌ أَوْ فِسْقاً أُهِلَّ لِغَیْرِ اللَّهِ بِهِ فَمَنِ اضْطُرَّ غَیْرَ باغٍ وَ لا عادٍ فَإِنَّ رَبَّكَ غَفُورٌ رَحیمٌ ( انعام145)

 بگو: «در آنچه بر من وحى شده، هیچ غذاى حرامى نمى‏یابم؛ بجز اینكه مردار باشد، یا خونى كه(از بدن حیوان) بیرون ریخته، یا گوشت خوك-كه اینها همه پلیدند- یا حیوانى كه به گناه، هنگام سر بریدن، نام غیر خدا[ نام بتها] بر آن برده شده است.» اما كسى كه مضطر(به خوردن این محرمات) شود، بى آنكه خواهان لذت باشد و یا زیاده روى كند(گناهى بر او نیست)؛ زیرا پروردگارت، آمرزنده مهربان است.

 

تکرار این قسمت از آیه در آیات سوره 173بقره - و 115 نحل بخاطر اهمیت آن دررابطه با لغزش انسانهاست0 ماباید بدانیم که بعضی از قوانین مربوط به شرایط اضطرار است ما نباید در آن شرایط لذت ببریم نباید برای ما آن شرایط عادی شود اگر این طور شد قبح گناه درمنظر ما ریخته وازآنجائیکه انسان ها اسیب پذیر هستند آسیب جدی ببر پیکره اعتقادات دینی ما وارد خواهد شد

مثل : شکایت به قاضی بخاطر تظلم ، نباید بیشتر از حق خودمان مطالبه کنیم ویا گفتار اضافی داشته باشیم

مثل: مراجعه زن به دکتر مرد که این  حضور نباید برای او عادی شده ومبلغ رفتن زنها به دکتر مرد شود.

در مواقع اضطرار چنان باید عمل کنیم که بعد ا که یادمان آمد لذت نبریم .

 

خطر ضطرار

امام صادق (ع) میفرمایند در قیامت ‏افرادى را كه در دنیا دچار بلا و مصیبت شده‏اند و در اثر آن به لغزش و گناه افتاده‏اند حاضر مى‏سازند و ایوب (ع) را نیز مى‏آورند و به آنها خطاب مى‏شود: آیا بلا و مصیبتى كه به شما رسید شدیدتر بود یا آنچه به ایّوب رسید؟ و با این همه او دچار خطا و گناه نشد.

قصص الأنبیاء(قصص قرآن) 308   

 

- امالى طوسى. مفید ... از عبید اللَّه بن ولید رصافى كه گفت شنیدم از حضرت صادق علیه السّلام میفرمود. سه چیز است هر كه داراى آنها باشد زیان نخواهد دید.

هنگام گرفتارى دعا و تضرع 2- هنگام لغزش و گناه استغفار 3- هنگام نعمت شكر و سپاس.

                       بحار الانوار-ترجمه جلد 67 و 68، ج‏2، ص: 52

 

*********

وَ عَلَى الَّذینَ هادُوا حَرَّمْنا كُلَّ ذی ظُفُرٍ وَ مِنَ الْبَقَرِ وَ الْغَنَمِ حَرَّمْنا عَلَیْهِمْ شُحُومَهُما إِلاَّ ما حَمَلَتْ ظُهُورُهُما أَوِ الْحَوایا أَوْ مَا اخْتَلَطَ بِعَظْمٍ ذلِكَ جَزَیْناهُمْ بِبَغْیِهِمْ وَ إِنَّا لَصادِقُونَ (146انعام )

 و بر یهودیان، هر حیوان ناخن‏دار[ حیواناتى كه سم یكپارچه دارند] را حرام كردیم؛ و از گاو و گوسفند، پیه و چربیشان را بر آنان تحریم نمودیم؛ مگر چربیهایى كه بر پشت آنها قرار دارد، و یا در دو طرف پهلوها، و یا آنها كه با استخوان آمیخته است؛ این را بخاطر ستمى كه مى‏كردند به آنها كیفر دادیم؛ و ما راست مى‏گوییم.

 

جریمه گناه تحریم از حلالها – خیلی عجیب است که خداوند میفرمایند مردم بنی اسرائیل گناه مرتکب شدند آنها را محروم از حلالها نمودیم .  این بخاطر مرزشکنی ورعایت نکردن حریم وحدود الهی بود.

این برای امت رسول الله هم صادق است همینطوری که الان خیلی از حلالها دردست رس مانیست ویا اگر هست بسیار کمیاب است وبرعکس حرامها اینقدر آشکار وفراوان .

 

سوره الأنعام, آیه 120

وَذَرُواْ ظَاهِرَ الإِثْمِ وَبَاطِنَهُ إِنَّ الَّذِینَ یَكْسِبُونَ الإِثْمَ سَیُجْزَوْنَ بِمَا كَانُواْ یَقْتَرِفُونَ

و گناه آشكار و پنهان را رها كنید زیرا كسانى كه مرتكب گناه مى‏شوند به زودى در برابر آنچه به دست مى‏آوردند كیفر خواهند یافت

 

خطر گناه‏

 (3) 25- رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم فرمود: انسان به خاطر یك گناه، مدت یك سال بر در بهشت نگه داشته مى‏شود، و در حالى كه بر عمل گذشته خود افسوس مى‏خورد (پریشان حال) به زن (و فرزندان و یاران خود) نگاه مى‏كند!

 نوادر راوندى- ترجمه صادقى اردستانى  166

 

 

یکی از عوامل مهم از بین بردن گناهان ولغزشها حسن خلق است .

 

انّ حسن الخلق لیذیب الخطیئة كما تذیب الشّمس الجلید

 

براستى بدان گونه كه آفتاب یخ را آب میكند خوش خویى نیز لغزش و گناه را نابود میكند.

 

 

سبحان ریک رب العزه عما یصفون وسلام علی المرسلین والحمد لله رب العالمین

1/ربیع الاول /1432

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : ( نینوا )

حدیث روز

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان