تبلیغات
مباحث احكام و اعتقادات - میلاد کعبه ، قدومت بر دیدگان ما
مباحث احكام و اعتقادات
خداوندا این مطالب اعتقادات من است پس، اى مهربانترین مهربانان من به تو سپردم یقین و اعتقاد خود و استقامت در دینم راو تو بهترین امانتدارانى كه به ما دستور امانت دارى داده اى پس آن امانت را هنگام مرگم به من بازگردان . .

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

پخش زنده از كربلا

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

میلاد کعبه ، قدومت بر دیدگان ما

 

 

وصیت و سفارش امیر المؤمنین به امام حسین (ع)

 

 (2) پسرم ترا وصیت میكنم بپرهیز كارى در حال فقر و ثروت و به سخن حق در حال خوشنودى و خشم و میانه روى در حال نیاز و بى‏نیازى، دادگرى بر دوست و دشمن بكردار در حال شادمانى و كسالت، خوشنودى از خدا در حال سختى و آسانى. (3) پسرم! نیست بدى پس از آن بهشت بواسطه شر دیگر و نیست خوبى بعد از آن آتش بخوبى و هر نعمتى در برابر بهشت كوچك است و هر بلائى در برابر جهنم سلامتى است. (4) بدان اى پسرم كه هر كس زشتى خویش را به بیند بزشتى دیگرى نپردازد، هر كس برهنه‏ى لباس پرهیزكارى شود بهیچ لباسى پوشیده نگردد، هر كس به قسمت خدا خوشنود شود بر آنچه كه از دست دهد افسرده نخواهد شد، هر كس شمشیر ستم را از نیام كشد خودش بآن كشته گردد، هر كس چاهى براى برادرش بكند خود در آن افتد، هر كس بدرد پرده‏ى دیگرى را پرده‏ى ناموسش دریده شود هر كس از گناه خود فراموش كند گناه دیگرى را بزرگ شمارد، هر كس رنج كارها را كشد نابود گردد، هر كس در آب فرو رود غرق گردد، هر كس رأى خودش ببیند گمراه گردد؟ هر كس خود را بخردش بى‏نیاز بیند بلغزد، هر كس خویش را بزرگ شمارد خوار گردد، هر كس آمیزش با دانشمندان كندبزرگ گردد، هر كس آمیزش با مردان خسیس و پست كند كوچك شود، هر كس مردم را نسبت بنادانى دهد دشنامش دهند، هر كس بكانونهاى بد وارد شود متهم گردد، هر كس شوخى كند سبك شمرده شود.

(1) كسى كه چیزى زیاد داشت شناخته بهمان مى‏شود كسى كه پر حرف باشد خطایش بسیار است، كسى كه لغزشش زیاد شود شرمش اندك است و كسى كه شرمش اندك است پارسائیش كم است و كسى كه پارسائیش اندك است دینش كم است آنكه دینش كم است دلش مرده است، دل مرده هم كه در آتش است. (2) اى پسرك من هر كس ...

بعیب‏هاى مردم نگاه كند و خوشنود شود بآنها احمق است هر كس اندیشه كند اندرز گیرد هر كس اندرز گیرد گوشه‏نشین شود، هر كس گوشه‏نشین شود سلامت ماند هر كس شهوتها را واگذارد آزاد است، هر كس حسد را ترك نماید در دل مردم محبت دارد. (3) پسرم بى‏نیازى مؤمن بى‏نیاز بودنش از مردم است، قناعت مالى است كه تمام نمیشود، هر كس فراوان بیاد مرگ باشد از دنیا باندك خوشنود است، هر كس بداند سخن گفتنش جزء كردارش میباشد سخنش اندك شود مرگ در جایى كه فائده‏اى دارد، پسرم! شگفت از كسى است كه از كیفر میترسد از گناه خوددارى نمیكند امید ثواب دارد ولى توبه نمیكند. (4) پسرم اندیشه‏ى نور بهره دهد، بیخبرى ظلمت آورد، دعوا گمراهى، خوشبخت كسى است كه از غیر خود پند بگیرد. بهترین میراث ادب است خوى پسندیده نیكو رفیقى است، با قطع خویشاوندى پیشرفتى نیست، با گناه بى‏نیازى نباشد. (5) پسرم سلامتى ده بخش است نه تاى از آن در خاموشى است مگر بیاد خدا و یكى از آنها در واگذاشتن همنشینى با نادانانست، اى پسرم هر كس بگناه و نافرمانى خدا زینت كند خداوند او را خوار نماید، هر كس دانش جوید دانا شود. اى پسرم اصل دانش مداراست و آفتش مدارا نكردن است، از گنجینه‏هاى‏ایمان شكیبائیست بر مصیبت‏ها، عفت زینت فقر است، سپاسگزارى زینت ثروت، فراوانى و زیادى دیدار كسالت آورد، آرامش نفس ضد نگهدارى كار است، خود بینى بر ناتوانى خرد دلالت میكند، پسرم چقدر نگاه است پشیمانى آورد، چقدر سخن است كه نعمت را میگیرد.

 (1) پسرم آبروئى بهتر از اسلام نیست، بخششى بهتر از پرهیزكارى نیست، پناهى بهتر از پارسائى نیست، واسطه‏اى آسانتر از توبه نباشد، لباسى زیباتر از سلامتى نیست ثروتى دوركننده‏تر براى تهى دستى از راضى بودن بروزى نیست، هر كس اكتفا كند باندازه‏ى كفاف براحتى شتابد و بر زندگى راحتى برمیگردد. (2) پسرم حرص و آز كلید زحمت و مركب سختیها و ناگهان دعوت‏كننده‏ى در گناهانست، طمع گردآورنده‏ى بدیها و عیبهاست، كافیست تربیت نفست را كه آنچه براى تو ناخوشایند است براى برادرت خوش مدار، هر كس در كارها بدون اندیشه عاقبت افتد پس با گرفتاریها همعنان شود، دوراندیشى پیش از كار ترا از پشیمانى ایمن دارد، كسى كه برأیها رو آورد جاهاى اشتباه آن را مى‏شناسد شكیبائى نگهدارى كند از تهى دستى، بخالت لباس ذلت است، آز نشانه‏ى تهى دستى است، كسى كه بمردم با خوى پسندیده و دوستى با فقر برسد بهتر است از ثروتمند بدخوى، از براى هر چیزى روزئى است و فرزند آدم روزى مرگ است. (3) پسرم گنه‏كار را ناامید مكن، چه بسا كسى هست كه همیشه با گناه است سرانجامش بخیر پایان یابد.

چه بسا آدم خوبیست در اول عمرش سرانجامش بآتش كشیده شود، پناه میبرم بخدا از آن آتش. (4) پسرم چقدر گناهكار است كه نجات پیدا میكند، چقدر نیكوكار است كه سرگردان شود، كسى كه كوشش كند روزیش آسان گردد در مخالفت‏نفس هدایت است، ساعتها عمرها را كم كند، واى بر سركشان از عذاب احكم الحاكمین و از داناى رازهاى نهان.

(1) پسرم بد توشه‏ایست براى قیامت تجاوز كردن بر بندگان، در هر جرعه‏اى گلوگیریست و در هر لقمه‏اى نیز گلوگیریست هرگز بنعمتى نخواهى رسید مگر بدورى نعمت دیگر، چقدر نزدیك است آسایش بزحمت، و نیازمندى به نعمت و مرگ بزندگى و بیمارى به تندرستى، خوشا بحال آنكه خالص كند براى خدا كردار، دانش و دوستى، دشمنى، گرفتن و واگذاشتن، سخن و سكوت او، كردار و گفتار او، به به بدانشمندى كه عمل دارد و كوشش و میترسد از قبر آماده‏ى آن مى‏شود اگر از او بپرسند جواب مى‏دهد و گر نه خاموش است سخنش درست و خاموشى او براى ناتوانى از جواب نیست. (2) واى پس واى براى كسى كه گرفتار ناامیدى و ناتوانى و نافرمانیست نیكو شمارد براى خود آنچه را براى دیگرى ناخوش دارد، ملامت مى‏كند مردم را از آنچه خودش بجا مى‏آورد. (3) بدان اى پسرم كسى كه سخنش نرم است دوستیش واجب است خداوند ترا توفیق هدایتش دهد و از فرمانبردارانش به نیرویش قرار دهد زیرا كه او سخى و بخشنده است.

                        كتاب الروضة در مبانى اخلاق، ص: 254

 

تصویر بالا مربوط به محل ورود فاطمه بنت اسد مادر امیرالمومنین علی  علیه السلام بداخل کعبه است .

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : ( نینوا )

حدیث روز

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان