تبلیغات
مباحث احكام و اعتقادات - شیعیان و دین خدا
مباحث احكام و اعتقادات
خداوندا این مطالب اعتقادات من است پس، اى مهربانترین مهربانان من به تو سپردم یقین و اعتقاد خود و استقامت در دینم راو تو بهترین امانتدارانى كه به ما دستور امانت دارى داده اى پس آن امانت را هنگام مرگم به من بازگردان . .

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

پخش زنده از كربلا

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شیعیان و دین خدا

شیعیان و دین خدا

بسم الله الرحمن الرحیم

إِنَّ أَوْلَى النَّاسِ بِإِبْراهِیمَ لَلَّذِینَ اتَّبَعُوهُ وَ هذَا النَّبِیُّ وَ الَّذِینَ آمَنُوا

 

1- عمر بن یزید گوید: حضرت صادق علیه السّلام فرمود: به خداوند سوگند شما از آل محمد علیهم السّلام هستید، گفتم از خود آنها فرمود: آرى به خداوند سوگند از خود آنها هستید، و امام این جمله را سه بار تكرار فرمودند و بعد به من نگاه كردند و من هم متوجه او شدم.

در این هنگام فرمودند: اى عمر خداوند تبارك و تعالى مى‏فرماید:

شایسته‏ترین افراد به ابراهیم كسانى هستند كه از وى و این پیغمبر و كسانى كه ایمان آورده‏اند متابعت مى‏كنند و خداوند ولى مؤمنان مى‏باشد.

 

2- على بن نعمان گوید: حضرت صادق علیه السّلام در تفسیر آیه شریفه إِنَّ أَوْلَى النَّاسِ بِإِبْراهِیمَ لَلَّذِینَ اتَّبَعُوهُ وَ هذَا النَّبِیُّ وَ الَّذِینَ آمَنُوا وَ اللَّهُ وَلِیُّ الْمُؤْمِنِینَ فرمود:

مقصود امامان اهل بیت و پیروان آنها مى‏باشند.

 

3- ابو الصباح گوید: حضرت صادق علیه السّلام در تفسیر آیه مزبور فرمود: به خداوند سوگند على علیه السّلام بر دین ابراهیم علیهم السّلام و طریقه او بود و شما از همگان به او شایسته‏تر مى‏باشید. (2) 4- حبابه والبیه گوید: از حضرت حسین بن على علیه السّلام شنیدم فرمود: جز ما و شیعیان ما كسى بر دین ابراهیم نیست و از ملت او به حساب نمى‏آید.

 

5- جابر جعفى گوید: محمد بن على علیها السلام فرمود: هیچ كس از این امت در دین ابراهیم نیست جز ما و شیعیان ما.

 

6- عمران بن میثم گوید: امام حسین علیه السّلام فرمود: هیچ كس در ملت ابراهیم نیست جز ما و شیعیان ما و سایر مردم از آن دور هستند.

 

 7- ابو ذر گوید: فرمودند: به خداوند سوگند كسانى كه با خداوند میثاق بستند در میثاق خود صداقت به خرج ندادند و به عهد خدا وفا نكردند مگر اهل بیت پیغمبر و گروهى از شیعیان آنها كه به میثاق خود عمل كردند، و این است معنى آیه شریفه وَ ما وَجَدْنا لِأَكْثَرِهِمْ مِنْ عَهْدٍ وَ إِنْ وَجَدْنا أَكْثَرَهُمْ لَفاسِقِینَ.

8- عقبه گوید: من و معلى خدمت حضرت صادق علیه السّلام رسیدیم، فرمود: شما را به یكى از دو خوبى بشارت بدهم یا در دنیا بمانید تا به مقاصد خود برسید و خشم شما پایان پذیرد و بر دشمنان خود پیروز گردید و این است معنى آیه شریفه وَ یَشْفِ صُدُورَ قَوْمٍ مُؤْمِنِینَ  وَ یُذْهِبْ غَیْظَ قُلُوبِهِمْ.

اگر چنانچه مى‏خواهید قبل از اینكه به مقصود خود نائل گردید و ذلت دشمنى را بنگرید از دنیا بروید كه خداوند به این رضایت داده و براى پیامبرش صلّى اللَّه علیه و اله و على علیه السّلام همین را پسندیده است.

 

9- حضرت باقر علیه السّلام در معنى آیه شریفه فَاجْعَلْ أَفْئِدَةً مِنَ النَّاسِ تَهْوِی إِلَیْهِمْ فرمود: مقصود همه مردم نیستند، و مقصود از آن شما و كسانى مانند شما هستند، مثل شما در میان مردم مانند موى سفید در یك كاو سیاه مى‏باشد و یا مانند موى سیاه در یك كاو سفید لازم است مردم حج خانه را به جاى آورند و آن را تعظیم كنند همان گونه كه خداوند آن را بزرگ داشته است، و ما هر جا هستیم نزد مابیایند و ما راهنمایان مردم هستیم.

 

10-  عبد اللَّه بن سلیمان گوید: از حضرت باقر علیه السّلام شنیدم در معنى آیه شریفه إِنَّ أَوْلَى النَّاسِ بِإِبْراهِیمَ لَلَّذِینَ اتَّبَعُوهُ وَ هذَا النَّبِیُّ وَ الَّذِینَ آمَنُوا فرمود: به خدا سوگند شما بر دین ابراهیم هستید و راه او را ادامه مى‏دهید و از همه به او شایسته‏تر مى‏باشید

 

ایمان و كفر- ترجمه الإیمان و الكفر بحار الانوار، ج‏1، ص:24-  223

 

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : ( نینوا )

حدیث روز

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان