تبلیغات
مباحث احكام و اعتقادات - آثار گناهان -2
مباحث احكام و اعتقادات
خداوندا این مطالب اعتقادات من است پس، اى مهربانترین مهربانان من به تو سپردم یقین و اعتقاد خود و استقامت در دینم راو تو بهترین امانتدارانى كه به ما دستور امانت دارى داده اى پس آن امانت را هنگام مرگم به من بازگردان . .

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

پخش زنده از كربلا

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

آثار گناهان -2

آثار گناهان‏-2

 

فقره دوم از  بحث آثار گناه از لسان امام سجاد علیه السلام .:

حضرت می فرمایند .

2-  «و الذّنوب الّتى تورث النّدم: قتل النّفس الّتى حرّم اللَّه، قال اللَّه تعالى فی قصّة قابیل حین قتل اخاه فعجز عن دفنه: فَأَصْبَحَ مِنَ النَّادِمِینَ‏

یعنى: «گناهانى كه پشیمانى بر جاى مى‏گذارند عبارتند از: كشتن كسى كه قتلش حرام است، خداوند متعال در مورد قابیل كه برادرش را كشت و از دفنش‏عاجز ماند مى‏فرماید: (قابیل) پشیمان گردید».

 «و ترك صلة الرّحم حین یقدر، و ترك الصّلاة حتّى یخرج وقتها، و ترك الوصیّة و ردّ المظالم و منع الزّكاة حتّى یحضر الموت و ینغلق اللسان».

یعنى: «و ترك صله رحم- در صورتى كه قادر بدان باشد-، نماز را نخواند تا وقتش بگذرد، ترك وصیّت و ردّ مظالم، و ندادن زكات تا زمانى كه مرگ فرا برسد و زبان بسته گردد».

 

محاسن صله ارحام

1- صله رحم كن تا خدا عمرت رابیفزاید.

2- صله رحم روزى را زیاد میکند .

3- مردى خدمت امام صادق علیه السّلام عرض كرد: ما طالب دنیا هستیم امام به او فرمودند میخواهى با دنیا چه كنى، گفت: براى خودم از آن كمك میگیرم، و به خاندانم میرسانم، و صدقه میدهم و صله رحم به جاى میاورم و حج انجام میدهم، امام فرمود: این‏ها دنیا نیستند همه اینها آخرت میباشند

4- صله رحم را ترك مگوئید و لو با دادن یك سلام، بخاطراین  فرمایش خداونددر قرآن کریم : اتَّقُوا اللَّهَ الَّذِی تَسائَلُونَ بِهِ وَ الْأَرْحامَ یعنى: «و از خدائى كه به نام او از یك دیگر درخواست مى‏كنید پروا داشته باشید و همچنین از [بریدن با] خویشاوندان- نساء:

5- اى كمیل، بركت در مال و ثروت كسى است كه زكات دهد، و اهل ایمان را یارى نماید، و صله رحم كند

6- حسین بن زید بن على از جعفر بن محمد روایت مى‏كند كه پدرش فرموده: پیامبر خدا صلّى اللَّه علیه و آله فرمود: همانا كسى كه به دیدار خویشاوندان مى‏رود و صله رحم مى‏كند و از عمرش فقط سه سال مانده باشد خداوند عمرش را به سى و سه سال مى‏رساند و كسى كه دیدار خویشان را ترك مى‏كند اگر از عمرش سى و سه سال مانده باشد خداوند عمرش را تا سه سال یا كمتر كوتاه مى‏كند. حسین گوید: جعفر این آیه را تلاوت مى‏كرد «خداوند هر چه را بخواهد محو یا اثبات گرداند و نزد اوست اصل كتاب»

یَمْحُوا اللَّهُ ما یَشاءُ وَ یُثْبِتُ وَ عِنْدَهُ أُمُّ الْكِتابِ یعنى خدا آنچه را مى‏خواهد محو و اثبات مى‏كند و اصل كتاب نزد اوست‏

7- و صله رحم  فقر و نادارى را از بین مى‏برد

8- ازحضرت صادق (ع) روایت شده كه رسول خدا (ص) فرمود: گروهى اهل گناه و معصیت باشند و مردمان نیكوكار نباشند، پس صله رحم میكنند كه در اثر آن، مالهاى ایشان افزایش یافته و عمر آنها طولانى و زیاد گردد، پس (فایده صله رحم) چگونه خواهد بود اگر ایشان مردمان نیكوكار باشند.

9- قطع صله رحم و مانند آن عمر را كم كنند

10- از گناهانى كه موجب پشیمانى میشوند ترك صله ارحام میباشد در آن هنگام كه نیازمند هستند،

11- اى كمیل بركت در مال كسى است كه زكاة دهد و با مؤمنان همیارى كند و صله ارحام بجاى آرد

حال با این همه فضیلتی که برای ارتباط با ارحام مومن آمده اگر سنت حسنه ترک شود آیا مستحق تبدیل نعمت نیستیم .؟

 

مصداقهای تعویق نمازکه باعث تغییر نعمت میشود  .

1- بی تفاوتی به اقامه نماز ( بیشتر در محافل ومجالس مرسوم است )

2- گم اهمیت بودن نماز نزد ما بخاطر اینکه در مجلسی که حضور داریم مجلس با تمام جذابیتش به  پایان میرسد تازه شخص متوجه میشود نماز نخوانده است  .

3- بدون هیچ دلیل قانع کننده ای نماز را از اول وقت بتاخیر انداختن .

4- بعضی مواقع پخش یک سریال تلوزیونی با اهمیت تر از نماز نزد بعضی ها می باشد . اتمام سریال را به نماز اول وقت ترجیح میدهند .

5- وقت برای هرکار دیگری هست به نماز که می رسد وقت کم می آوریم ونماز را بسرعت می خوانیم .


ترک وصیت

خیلی ها فکر میکنند اگر وصیت کنند می میرند  در صورتی که این قضیه معکوس است نوشتن وصیت عمر را طولانی میکند

 

1- ابو جمیله گوید: حضرت صادق علیه السّلام فرمود: امیر المؤمنین سلام اللَّه علیه در وصیت نامه خود فرمودند: بدانید قرآن در شب و روز هادى شما مى‏باشد، و در شب‏هاى تاریك چراغ شما هست، مشكلات و گرفتارى‏هاى شما را برطرف مى‏كند و نادارى را از شما دور مى‏گرداند.

2- پرسیدم در وصیت لقمان چه بود؟  فرمود: در وصیت نامه او چیزهاى شگفت‏انگیز بود، و یكى از آن وصیت‏هاى تعجب‏انگیز این بود كه به پسرش گفت از خداوند چنان بترس كه اگر نیكى ثقلین را با خود بردى باز ممكن است كه خداوند تو را عذاب كند، و از خداوند چنان امیدوار باش كه اگر گناه ثقلین را بردى باز تو را رحمت كند.

حال شخص از دار دنیا میرود بدون وصیت، بازماندگان او درگیر بر مسائلی که اگر متوفی وصیت کرده بود تمام مشکلات حل شده تلقی میشد .

3- احكام و آداب نوشتن وصیّت نامه‏

وصیّت را با مهمّ‏ترین چیزى كه در روز موعود بدان نیازمند، است شروع كند، سپس آنچه كه در مرحله بعد مهم‏تر است و همین طور تا آخر. پس ابتدا مسأله تجهیز، دفن، كفن و سایر مراسم خاك سپارى و انتقال خویش به سوى خداوند- جلّ جلاله- را كاملا ذكر كند. و اگر حالش از انجام این كار تنگ باشد، تا حدّ امكان كوشش كند.

سپس اگر امكان داشته باشد مظالم بندگان خدا را ردّ كند، یا از صاحبان آن به هر صورت كه باشد حلالیّت طلبد، یا به برادران دینى‏اش وصیّت كند كه نسبت به حقوق واجب و مستحبّ و بخشش و خیرات گوناگون و پرداخت بدهیها و اداى حقوق و اعمال واجب و نیز انجام هر عمل واجبى كه نیابت برادر است به نیابت از او، به همان ترتیبى كه در ردّ مظالم و اصلاح گناهان ذكر نمودیم ، او را بری‏ء الذمّة نمایند.

هر كس را كه در ایّام زندگى‏اش به مراقبت و پاییدن خداوند- جلّ جلاله- در گفتار و كردار مى‏شناسد، وصىّ قرار دهد، و اگر امكان نداشت هر كس را كه مى‏شناسد و یا امید دارد كه از جوانمردان و صاحب خاندان و ریشه‏دار باشد، و اگر آن نیز امكان نداشت توانگران و كسانى را كه با وجود قدرت، صاحب حیا هستند، و اگر این نیز امكان نداشت به همان صورتى كه گفتیم با تفویض امور خویش به خداوند- جلّ جلاله- و توكّل بر او، او را وصىّ خود قرار دهد، كه اگر در تفویض و توكّلش صادق باشد، خداوند- جلّ جلاله- به صورتى بهتر و كاملتر از آنچه كه امید دارد كسى را جانشین او در امور عیال و اموالش مى‏گرداند، و اگر حالش در حسن ظنّ و یقین به خداوند- جلّ جلاله- به این مقام والا نرسد، كسى را كه از همه بیشتر به پیمانهاى خویش وفا مى‏كند و بهتر به امور اهتمام مى‏ورزد و امید مى‏رود كه به وصیّت عمل كند، وصىّ خویش قرار مى‏دهد (منابع :  کتاب ادب حضور، ص: 132)

 

 

زکات

نهج البلاغه كه در خطبه‏اى فرمود: پس از فرض نماز و زكات اداء امانت است‏

خداوند زكات را بر پیغمبر حرام كرد و در عوض سهمى از خمس به او اختصاص داد: و تنها بر اهل بیت پیغمبر تحریم كرد نه بر خویشان آنها،

زكات را جز به شیعه نباید داد، زكات هر بیست دینار طلا نیم دینار است‏

از امام حسن علیه السّلام در باره مردانگى پرسیدند، فرمود: آزمندى مرد نسبت به دین خود و بهسازى مال خود [در سایه پرداخت خمس و زكات‏] و گزاردن حقوق.

خمس و زكات واجب،

زكات فطره و كفاره را نمى‏توان به یهود پرداخت. ابو حنیفه ( سنی ) آن را جایز مى‏داند.

 

(منابع : کتابهای : ادب حضور ، بحار الانوار وتحف العقول )

 

وقتی شخص ثروتمند زکات مالش را نمی دهد عده ای فقیر ومستمند که به دلائل منطقی قادر به فعالیت نیستند از زندگی محروم گشته شرمنده اهل و عیال میشوند واگر از ایمان ظعیفی برخوردار باشند دست به اعمال خلاف میزنند.

این کوتاهی متمولین تغییر نعمت را به دنبال دارد لذا زندگی این گونه افراد بی برکت بوده خیری از زندگی نمی برند .

این بحث ادامه دارد....

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : ( نینوا )

حدیث روز

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان