تبلیغات
مباحث احكام و اعتقادات - آقای من تسلیت، به امید فرج شما
مباحث احكام و اعتقادات
خداوندا این مطالب اعتقادات من است پس، اى مهربانترین مهربانان من به تو سپردم یقین و اعتقاد خود و استقامت در دینم راو تو بهترین امانتدارانى كه به ما دستور امانت دارى داده اى پس آن امانت را هنگام مرگم به من بازگردان . .

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

پخش زنده از كربلا

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

آقای من تسلیت، به امید فرج شما

بمناسبت شهادت 

 امام حسن عسكرى (علیه السلام )

 

نامه آن حضرت باسحاق بن اسماعیل نیشابورى‏

 

 

خدایت رحمت كند، نامه‏ات را فهمیدم و ما بحمد اللَّه و نعمته اهل بیتى هستیم كه بر دوستان خود دلسوزیم، و باحسان پیاپى خدا و بخشش وى بآنان شادمانیم، و هر نعمتى كه خدا تبارك و تعالى بآنها ارزانى دارد بشمار گیریم، ...اى اسحاق بطور یقین بدان راستش هر كه از این دنیا كور بیرون شد در آخرت هم كور است وگمراه‏تر است. اى اسحاق مقصود نابینائى دیده نیست بلكه نابینائى دلهاى درون سینه است، و اینست معنى قول خدا در كتاب محكم خود از قول ظالم آنجا كه فرماید (126- طه) پروردگارا چرا مرا كور محشور كردى با اینكه بینا بودم خدا فرماید همچنین كه آیات ما بتو رسید و تو فراموششان كردى امروز تو فراموشى- كدام آیت خدا بزرگتر است از حجت خدا بر خلقش و امین او در بلادش و گواه او بر عبادش. پس گذشتگان از پدران نخست او كه پیمبرانند و پدران دیگرش كه اوصیائند درود و رحمت و بركات خدا بر همه آنها. كجاها گمتان كردند و بكجاها چون چهارپایان رو آورید؟!! از حق روگردانید و بباطل با ایمان؟و بنعمت خدا در ناسپاسى و كفران؟ یا از آن كسانید كه ببعضى از كتاب خدا ایمان دارند و ببعضى كافرند، پاداش كسى كه چنین كند از شماها باشد یا از دیگران،نیست جز رسوائى در دنیا و عذاب طولانى در آخرت پاینده، و بخدا كه اینست رسوائى بزرگ.راستى خدا كه از منت و رحمتش فرائضى بر شماها مقرر كرده براى نیازش بدانها نبوده بلكه براى مهرورزى او- كه نیست شایسته پرستشى جز او- با شما است تابد را از خوب جدا كند، و آنچه در درون دارید بیازماید و آنچه در دل دارید امتحان كند تا برحمت خدا بر هم پیشدستى كنید و در منازل بهشتى خود رقابت ورزید، بر شما مقرر كرده است حج و عمره و بپاداشتن نماز و پرداخت زكاة و روزه و ولایت را، و درى هم بروى شما گشوده تا فرائض را بفهمید و كلید براى تحصیل آنها باشد، اگر محمد و اوصیاء از فرزندانش نبود شماها سرگردان بودید، و چون بهائم هیچ كدام از واجبات رانمیدانستید. آیا در شهرى درآیند جز از درش و چون بر شما منت نهاد بنصب امامان پس از پیغمبر شما.

در كتاب خود فرمود: (5- المائده) امروز دین شما را كامل كردم و نعمت خود را بر شما تمام نمودم و اسلام را دین شما پسندیدم- و براى اولیاء خود بر شما حقوقى مقرر داشت و شما را باداء آن فرمان داد تا آنچه از زن و مال و خوردنى و نوشیدنى بر دوش دارید براى شما حلال باشند. خدا فرموده (43- الشورى) بگو من از شما مزدى بر آن نخواستم جز دوستى خویشانم- و بدانید هر كه بخل ورزد بر خود دریغ كرده و خدا بى‏نیاز است و شما نیازمندانید- نیست شایسته پرستشى جز او، و هر آینه گفتار در آنچه بسود شما و بر علیه شما بود طولانى شد. و اگر خدا دوست نداشت كه نعمت خود را بر شماها تمام كند از من خطى رؤیت نمیكردید. و یك حرف نمیشنیدید پس از درگذشت امام سابق، شما از سرانجام معاد خود در غفلت هستید، و پس از اینكه ابراهیم بن عبده را بر شما گماردم و نامه‏اى هم بوسیله محمد بن موسى نیشابورى بشما نوشتم. و اللَّه المستعان على كل حال- مبادا در باره خدا كوتاهى كنید و از زیانكاران باشید، دور باد و نابود باد كسى كه از طاعت خدا روگردانست و مواعظ اولیاء خدا را نمیپذیرد، محققا خدا شما را فرمان داده بطاعت خود و طاعت رسول خدا و طاعت اولى الامر(ائمه معصومین علیهم السلام )، خدا بر ناتوانى و غفلت شما ترحم كند و شما را بر عقیده خود شكیبا سازد وه چه مغرور است انسان بپروردگار كریمش و اگر سنگهاى سخت و بى‏رخنه برخى از آنچه در این نامه است فهم كنند از ترس و هراس خدا از هم بپاشند و بطاعت خدا برگردند، هر كار خواهید بكنید بزودى خدا كردار شما را بیند و هم رسولش و هم مؤمنان سپس بداناى نادیدنى و دیدنى برگردید، و شما را آگاه كند بدان چه كردید و الحمد للَّه رب العالمین و صلى اللَّه على محمد و آله اجمعین.

 

تحف العقول-ترجمه كمره‏اى، متن، ص: 514

 

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : ( نینوا )

حدیث روز

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان